Офіс великих платників податків
Державної податкової служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Операції з легалізації доходів виявляємо завдяки ризико-орієнтовному підходу

30.09.2020

Пріоритетом в роботі податкових органів залишається робота спрямована на попередження ризикових операцій. Наразі в Офісі запроваджена ризик-орієнтована система відбору платників для здійснення заходів податкового контролю. Система ризиків постійно вдосконалюється, а ризики - переглядаються.

«В першу чергу фахівці Офісу аналізують ризики високого ступеню: низький рівень сплати податків, взаємовідносини з ризиковими контрагентами, здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками,  здійснюють збиткову діяльність. А також перевіряють отриману оперативну інформацію від інших контролюючих органів (Національного банку України, правоохоронних органів, тощо)»,- повідомив в.о. першого заступника начальника Офісу великих платників податків ДПС Павло Чернов.

У межах специфіки свої діяльності, Офісом великих платників податків ДПС проводяться аналітичні розслідування метою яких є виявлення підозрілих  операцій та  злочинів, які пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Перевіряючи сумнівні фінансові транзакції, фахівцями Офісу з початку 2020 року складено та передано до правоохоронних органів 20 висновків аналітичних досліджень з ознаками кримінальних правопорушень на загальну суму нанесених державі збитків 4,8 млрд гривень.  

За результатами розгляду цих матеріалів правоохоронними органами до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань внесено 6 кримінальних проваджень за ознаками злочинів передбачених Кримінальним кодексом України (ККУ). Левову частку завданих державі збитків складають операції з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом (ст. 209 ККУ) - загальна  сума легалізованих доходів - 717млн гривень.

До значних втрат, а саме на суму 729 млн. грн, призвели викриті операції відносно підроблення документів, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців (ст. 205-1), ухилення від сплати податків, зборів (ст. 212) та зловживання владою або службовим становищем (ст. 364).

Також 9 висновків аналітичних досліджень долучені до матеріалів досудових розслідувань кримінальних проваджень в сфері економічних злочинів. 

Наведу приклад, гучного викриття липня - незаконне виведення (привласнення) грошових коштів державного підприємства, яке здійснювало діяльність на ринку природного газу. У ході аналітичного розслідування фахівцями Офісу, спільно з Офісом генерального прокурора України встановлено, що службові особи підприємства застосувавши механізм незаконного переказу грошових коштів з банківських рахунків вчинили низку правочинів стосовно купівлі природного газу. При цьому, підприємства-контрагенти мали всі ознаки фіктивності, тобто в них не було ні відповідних ліцензій, ні доступу до Інформаційної платформи оператора газотранспортної системи. Сума легалізованих коштів у цій справі склала 523 млн гривень. Правоохоронними органами на основі даних матеріалів порушено кримінальне провадження (ст. 205-1, ст.209 ККУ).

Офіс також тісно співпрацює і зі Службою безпеки України. Лише у третьому кварталі, у межах такого співробітництва та діяльності Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб, що призвели до значних втрат дохідної частини бюджету, проведено аналітичні розслідування діяльності ряду вигодоформуючих суб’єктів господарювання.

У даному випадку ми і застосували ризик-орієнтовний підхід при аналізі господарської діяльності підприємств, що в свою чергу, дозволило знайти докази відсутності у постачальників законних джерел походження активів (сільгосппродукція, вугілля, добрива тощо) та виявлені факти недійсності формування відповідних активів та нереальності здійснення господарських операцій з подальшим постачанням по всьому ланцюгу проходження товару.

В ході аналітичних розслідувань Офісом встановлено, що вказані діяння призвели до легалізації активів невідомого  походження  на загальну суму 3,7 млрд гривень. Наразі, за даними матеріалами, правоохоронними органами здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень передбачених ст.209, ст.364 Кримінального кодексу.

«Офіс великих платників податків ДПС у тісній співпраці з правоохоронними органами вживає необхідні заходи щодо виявлення схем легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом та ухилення від сплати податків. А зважаючи на те, що ця категорія ризикових операцій є дуже суттєвою для дохідної частини бюджету, виявлення підозрілих фінансових операцій та їх розслідування, і надалі залишатиметься пріоритетним у нашій роботі», - зазначив Павло Станіславович.