Офіс великих платників податків
Державної податкової служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

РРО: розрахунки в готівковій/безготівковій формі із застосуванням платіжних карток

19.03.2020

В Одеському управлінні Офісу ВПП надали роз’яснення щодо нюансів застосування реєстраторів розрахункових операцій під час проведення розрахунків в готівковій/безготівковій формі із застосуванням платіжних карток.

Так,згідно зі ст. З Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
  • видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Закон України від 03 вересня 2015 року № 675-УІІІ "Про електронну комерцію" (далі - Закон № 675) визначає основи діяльності в сфері електронної комерції, встановлює порядок здійснення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем і визначає права і обов'язки учасників відносин в сфері електронної комерції.

Згідно з абзацом другим п. 1 ст. 13 Закону № 675 розрахунки в сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переведення коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також іншим способом, передбаченим законодавством України.

Разом з тим, продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцю (замовнику, споживачеві) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (п. З ст. 13 Закону № 675).

Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 р. № 705 (далі - Положення), встановлено, що документи по операціях з використанням електронних платіжних засобів та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням електронних платіжних засобів, можуть бути в паперовій та / або електронній формі.

При здійсненні операцій з використанням електронних. платіжних засобів в сфері електронної комерції і системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу за умови доставки його користувачеві.

Документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів мають статус первинного документа і можуть бути використані при врегулюванні спірних питань.

У той же час, згідно з роз'ясненням Національного банку України квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою електронних платіжних засобів, не є розрахунковим документом в розумінні Закону № 265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а тільки підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя електронного платіжного засобу.

Отже, у разі якщо споживач, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар (послугу) і розрахунок за нього був здійснений із застосуванням платіжних карток за допомогою платіжних систем (інтернет-еквайринг) або платіжних терміналів, суб'єкт господарювання зобов'язаний видати розрахунковий документ встановленої форми (чек з РРО) безпосередньо при отриманні товару (послуги).

У той же час, у разі здійснення розрахунків за товар (надані послуги) в безготівковій формі шляхом перерахування коштів через установи банку з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів в банк для подальшого їх перерахування на поточні рахунки (без використання банківських платіжних карт), РРО не застосовується.

Також, застосування РРО не є обов'язковим, якщо оплата за товар здійснюється покупцем через ПТКС, що належить банку, і / або через касу банку.