Офіс великих платників податків
Державної податкової служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

ПДВ: як скористатись «карантинною» пільгою для медвиробів та ліків

14.05.2020

Офіс великих платників податків ДПС повідомляє, що тимчасово, на період дії карантину, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), що задіяні у боротьбі з пандемією, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 (далі - Перелік № 224) (п.71 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Операціями з постачання товарів є  операції з роздрібного продажу товарів кінцевим споживачам, у тому числі з реалізації аптечними установами товарів, включених до Переліку № 224, відповідно до норм Кодексу.

При цьому, у разі звільнення операції з постачання товарів від оподаткування ПДВ за такою операцією ПДВ не нараховується, при цьому складається податкова накладна із зазначенням "Без ПДВ" на операцію, звільнену від оподаткування ПДВ.

Вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження пільги, встановленої п.71 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" Кодексу, відповідно до внесених змін (Закон № 540), тобто з 17.03.2020 року. Ця вимога застосовується незалежно від того, чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ, чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.

Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, що включені до Переліку № 224, з нарахуванням ПДВ, слід здійснити коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, здійснених (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги (з 17.03.2020) до дати набрання чинності Законом № 540 (до 02.04.2020).

При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період з 17.03.2020 до 02.04.2020 року, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Тож при проведенні такого коригування:

-платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) отримувачем (покупцем) товарів;

-платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

В даній ситуації податкова накладна, яка була складена з нарахуванням ПДВ, та розрахунок коригування до неї в податковій звітності з ПДВ не відображаються.

 У випадку, якщо постачання товарів, що включені до Переліку № 224, здійснювалось з нарахуванням ПДВ кінцевому споживачу (неплатнику ПДВ), у зв’язку з чим повернення сплаченого податку покупцям неможливе, коригування нарахованих сум податкових зобов’язань безпосереднім продавцем не здійснюється. Відповідна сума ПДВ, одержаного від кінцевих споживачів - неплатників податку у складі ціни товарів, враховується таким продавцем при визначенні податкових зобов’язань з ПДВ за відповідний звітний період у загальному порядку.